O podologach już się trochę słyszy i wiadomo, że zajmują się oni stopami i wszystkim, co z nimi związane. Ich celem jest zapobieganie zmianom chorobowym w obrębie stóp, a w razie wystąpienia dolegliwości albo choroby, leczenie ich. Prócz tego podolog dysponuje odpowiednią wiedzą, aby być specyficznym łącznikiem pomiędzy pacjentem a innymi specjalistami, gdyż sam potrafi doskonale zdiagnozować pacjenta i w razie konieczności wyeliminowania chorób, które spowodowały obecne dolegliwości stóp, skierować go do specjalistów. Podolog nie zajmuje się głównie tym, jego zadania skupiają się na usuwaniu stanów nienormalnych stóp. Tak więc wszelkie stany patologiczne stóp powinny być w pierwszej kolejności konsultowane właśnie z podologiem.
Jak wygląda praca podologa?
Podolog ma wystarczającą wiedzę i umiejętności, aby profesjonalnie zajmować się pacjentami z grup ryzyka jak osoby cierpiące na cukrzycę, mające problemy reumatoidalne czy nawet hemofilię. Podczas pracy z ich stopami nierzadko dochodzi do tego, że na jaw wychodzą jeszcze inne niedomagania organizmu, które kwalifikują pacjenta na wizytę u innego specjalisty, nierzadko niezwiązanego z aktualnymi problemami stóp, co dodatkowo zwiększa szansę na poprawę ich stanu.
Do metod, według których działa sprawdzony i dobry podolog należą:
- przeprowadzenie rozpoznania dolegliwości podologicznych poprzez wywiad i diagnozowanie narządu ruchu,
- ustalenie diagnozy pacjenta, co jest oczywiście pierwszym krokiem ku rozpoczęciu leczenia,
- udzielenie specjalistycznych porad odnośnie najwłaściwszego obuwia, które pacjent powinien nosić,
- skracanie i kształtowanie paznokci, aby płytka idealnie komponowała się z palcem nie powodując podrażnień,
- usuwanie rogowaciejącego naskórka,
- plastyka i korekta paznokci z tendencją do wrastania się,
- stosowanie ortez i innych elementów korygujących stopy, a także zabiegi mające na celu ochronę paznokci.
Kto może zostać pacjentem podologa?
Bardzo często zdarza się tak, że pacjentami podologów zostają ludzie, którzy zmagają się z tak poważnymi dolegliwościami, jak:
- zaburzenia ukrwienia stóp objawiające się zimnymi stopami,
- zapalenia stawów,
- cukrzycy, szczególnie gdy występuje u nich tak zwana stopa cukrzycowa,
- przebyte zawały serca czy wylewy krwi do mózgu.
Oprócz tego z usług podologa mogą korzystać osoby, które znają korzyści, jakie z nich płyną, osoby z dolegliwościami stóp oraz dzieci, jednakże jeśli chodzi o nie, to dobrze, aby przekroczyły wiek 5-ciu lat.
Sprawdzony podolog w Rzeszowie
Tak samo jak w innych miastach, trafić na dobrego podologa wcale nie jest łatwo. Grzebiąc w sieci, można zdobyć wiele informacji i odkryć osobę sprawdzoną i polecaną. Kierując się pozytywnymi opiniami i komentarzami pacjentów np. ze strony https://www.moment.pl/inne/podolog/rzeszow, będziesz już krok od zarezerwowania sobie wizyty i przeprowadzenia niezbędnych badań i zabiegów. Znajdziesz tam bowiem najlepsze gabinety i sprawdzonych podologów, którzy świadczą usługi na najwyższym poziomie.