Czym są kryptowaluty? Jak w nie inwestować? Te i inne pytania często nurtują ludzi, gdy słyszą o kolejnej osobie, która dorobiła się milionów w ciągu kilku miesięcy. Czy jest to w ogóle możliwe? A może to scam? W poniższym artykule postaram się rozjaśnić kilka kwestii dotyczących wirtualnych walut.
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty to po prostu cyfrowe pieniądze, które nie istnieją fizycznie w żaden sposób. Są wytwarzane i zarządzane przez system komputerowy (w większości) anonimowe i trudne do namierzenia. Polegają na systemie p2p, czyli są zdecentralizowane, kontrolowane przez wszystkich użytkowników a nie jak to bywa w przypadku większości walut przez rząd i korporacje finansowe. Poza tym nie wiele różnią się od zwykłych pieniedzy. Kryptowaluty mogą być wymieniane na waluty konwencjonalne i odwrotnie
Jakie są rodzaje kryptowalut?
Chyba każdy słyszał o Bitcionie. Jego spektakularny sukces odbił się szerokim echem w światowych mediach. Bańka bitcoinowa przebiła nawet tulipanową i stała się największą w historii. Od mniej niż dolara do 30 tysięcy za jednego bitcoina. Jego sukces wynika z zastosowania technologii blockchain (łańcuchu bloków) przez wielu uważana jest za najważniejszy wynalazek XXI wieku. Jednak istnieje kilka kryptowalut, które dobrze rokują na przyszłość. Są to:
- Ripple
- Dash
- IOTA
- Monero
- Zcash
- Steemit
- Lisk
Każda z nich ma cechy wspólne z Bitcoinem, ale również znacząco się od niego różni. Oczywiście z inwestycją w kryptowaluty wiąże się ogromne ryzyko, to że dana waluta dobrze rokuje, nie znaczy, że przyniesie swojemu nabywcy zysk. Tym bardziej, że altcoiny (wszystkie kryptowaluty różne od bitcoina) są uzależnione od tego drugiego.
Jak kupić kryptowaluty?
Skoro część teoretyczną mamy za sobą można przejść do praktyki. Jak kupić kryptowaluty i zacząć zarabiać? Przede wszystkim należy zastosować zasadę ogólną wszystkich inwestycji: Na inwestycje przeznaczamy tylko te pieniądze, które możemy stracić! Nigdy nie ma pewności, czy uda się zarobić. Nawet obligacje wystawiane przez Skarb Państwa nie dają 100% gwarancji. Aby zakupić kryptowaluty należy zarejestrować się na jednej z giełd. W Polsce działa ich kilkanaście, największymi są BitBay oraz BitMarket. Kiedy mamy już konto na giełdzie to wystarczy przelać na nie pieniądze i już można zaczynać handel. Wyróżniamy dwie główne strategia handlu:
- Hold, czyli długie przetrzymywanie kryptowaluty w wirtualnym portfelu. Taki sposób eliminuje chwilowe wahania, wystarczy kupić dobrze rokującą walutę i uzbroić się w cierpliwość, Kiedy już jej cena wzrośnie po prostą ją sprzedajemy i cieszymy zyskami
- Szybki handel. Jak sama nazwa wskazuje ten sposób polega na częstym kupnie oraz sprzedaży. Zarabia się na małych wahaniach, dzięki temu sposobami można zarobić nawet na upadającej kryptowalucie. Nie wiążemy też naszych pieniędzy na dłuższy okres czasu.
Który z tych sposobów jest lepszy? To zależy. Jeśli nie lubisz ryzyka i jesteś cierpliwy zastosuj strategię hold. Jeśli czujesz się mocny w dziale kryptowalut, dysponujesz dużą ilością wolnego czasu to wybierz szybki handel. Przede wszystkim pamiętaj jednak, że należy wiedzieć, kiedy się wycofać by nie stracić wszystkich pieniędzy. Handel wirtualną walutą to nie tylko sposób na szybki zysk, ale także świetna zabawa i nauka mechanizmów rynkowych, z których trzeba wyciągać wnioski.