Czyszczenie wentylacji w obiektach przemysłowych, ale również w biurach czy budynkach użyteczności publicznej jest jednym z podstawowych obowiązków właściciela obiektu. Z jednej strony zmusza go do tego prawo, a z drugiej zdrowy rozsądek. Niesprawna wentylacja do znacznie gorsze warunki pracy i niższy wydajność, choroby dróg oddechowych, a także znaczenie większe ryzyko wystąpienia pożaru. O czym należy pamiętać przy wyborze specjalistów od czyszczenia wentylacji? Jak skomplikowany jest to proces. Przeczytaj poniższy artykuł, by znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Czyszczenie wentylacji – kiedy zadzwonić po specjalistów?
Nikogo nie trzeba prawdopodobnie przekonywać, że obecne w kanałach wentylacyjnych zanieczyszczenia w postaci pyłu, alergenów czy grzybów mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych u osób, które przebywają w obiekcie. Jednocześnie drobinki kurzu, które znajdują się w kanałach wentylacyjnych mogą doprowadzić do powstania pożaru i znacznych strat. Jak jednak rozpoznać, że to już czas, by wezwać odpowiednich specjalistów o czyszczenia wentylacji?
Warto oczywiście pamiętać o regularnych przeglądach instalacji wentylacji. W większości przypadków wykonuje się tego rodzaju sprawdzenie raz do roku, jednak w przypadku dużej intensywności produkcji lub sporego zanieczyszczenia ta częstotliwość może być wyższa. Warto w tym przypadku opierać się na wytycznych, które otrzymamy od fachowców w czasie przegląda. Zazwyczaj w raporcie zapiszą nam oni kolejną datę kontroli.
Czy jednak istnieją jakieś sygnały, który powinny nas skłonić do tego, by zadzwonić po ekspertów wcześniej. Tak, jest kilka symptomów niesprawnej wentylacji, na które warto zwrócić uwagę. Jednym z nich z całą pewnością jest skraplająca się woda na ścianach i parujące szyby. Warto również wsłuchać się w głos pracowników, którzy mogą donosić, że w obiekcie panuje zaduch lub w powietrzu wyczuwalny jest grzyb. Niesprawna wentylacja to również głośniejsza praca, co oczywiście nie zawsze może być łatwo do zauważania w przypadku głośniej produkcji. W takim wypadku należy zwrócić uwagę na koszty energii elektrycznej. Przy zabrudzonej wentylacji powinny się one zwiększyć, nawet jeśli nasza produkcja czy eksploatacja pozostaje na stałym poziomie.
Chcesz dowiedzieć się, jak czyszczenie wentylacji zajmują się specjaliści? Sprawdź ten artykuł: https://brawent.pl/czyszczenie-wentylacji-rob-to-skutecznie/ . My poniżej przedstawimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy do czyszczenia wentylacji, a także w skróconej formie przedstawimy przebieg samej usługi.
Czyszczenie wentylacji – jak wybrać fachowców?
Czyszczenie wentylacji to coraz popularniejsza usługa, jednak nie zawsze łatwo wybrać odpowiednia firmę, która wykona ją w pełni profesjonalnie. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czy w firmie pracują specjaliści z doświadczeniem, którzy mogą pochwalić się w realizacjami w obiektach o różnym przeznaczeniu i gabarytach. Warto w tym celu sprawdzić opinie w internecie lub opinię spytać poprzednich klientów. Specjaliści będą w stanie prawidłowo rozpoznać rodzaj zabrudzenia i dobrać właściwą metodą czyszczenia. W tym celu niezbędne jest również posiada odpowiedniego sprzętu mechanicznego, jak i profesjonalne środki chemiczne. Jedną z takich firm, jest firma Brawent, która od lat zajmuje się czyszczeniem i dezynfekcją wentylacji. Jak przebiega sam proces?
Jak wygląda czyszczenie wentylacji?
Czyszczenie wentylacji przeprowadzone w profesjonalny sposób powinno się rozpocząć od inspekcji kanałów. W tym celu wykorzystywane są niewielkich rozmiarów roboty z przymocowanymi kamerami, które wpuszczane są do środka wentylacji. W przypadku mniejszych rozmiarów kanałów stosowane są kamery endoskopowe. Obraz z kamery pozwala na ocenę rodzaju i stopnia zabrudzenia, a także dobranie właściwej metody. Służy również do weryfikacji wykonanej usługi.
Najczęściej wykorzystywaną metodą jest metodą sucha, która polega na mechanicznym usuwaniu zabrudzeń przy pomocy mechanicznych szczotek i odsysaniu oderwanych fragmentów przy użyciu odkurzaczy przemysłowych. Jest to metoda szybka, stosunkowo tania, jednak nie może być zastosowana w przypadku tłustych zabrudzeń.
Drugą metoda jest metoda mokra, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia kanałów przed wyciekami. Do środka wprowadzane są specjalistyczne środki chemiczne w połączeniu z wodą lub parą pod wysokim ciśnieniem. Dodatkowo z pomocą innych środków można przeprowadzić w obiekcie dezynfekcję kanałów wentylacyjnych.
Po wszystkich do kanałów wpuszczane są po raz kolejny roboty, by ocenić jakość wykonanej usługi. W razie potrzeby wykonywane są poprawki. Profesjonalna firma powinna wystawić raport z przeprowadzonej inspekcji i czyszczenia.