Placówki medyczne oraz szpitale to miejsca, w których należy zachować niezwykle rygorystyczne normy higieny. Nie ma tu miejsca na przypadek, czy nie przemyślane działanie. Jak powinna wyglądać dezynfekcja szpitali i przychodni?
Przemyślane działania
Dezynfekcja szpitali nie ma nic wspólnego z przypadkowym działaniem. Jej zasady są wcześniej dokładnie ustalone, a następnie kontrolowane przez pielęgniarkę epidemiologiczną.
Dbając o czystość szpitala w pierwszej kolejności należy usunąć wszystko to, co pozostało po poprzednim pacjencie. Pościel oraz pidżama muszą zostać oddane do prania. Każdego dnia sprzątane są powierzchnie, które dotykane są zarówno przez personel medyczny, jak i pacjentów.
Ważna zasadą, która musi być zachowana w trakcie sprzątania, jest czyszczenie w pierwszej kolejności powierzchni, które znajdują się wyżej, by na samym końcu zadbać o podłogę. Do dezynfekcji szpitali najczęściej używane są środki na bazie chloru. Do czyszczenia powierzchni delikatniejszych można wykorzystać płyny w skład których wchodzi alkohol.
Nie można zapomnieć, że narzędzia, ścierki oraz mopy również muszą być dezynfekowane i suszone.
Odkażanie i dezynfekcja narzędzi i sal operacyjnych
Chcąc dobrze zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów należy pamiętać, że w szpitalach są miejsca, które wymagają większej uwagi.
Dezynfekcja szpitali w tych miejscach musi być wykonana zgodnie z przyjętymi procedurami. Bardzo ważne jest dokładne zdezynfekowanie sal operacyjnych, pomieszczeń laboratoryjnych, traktu porodowego czy pomieszczeń składowania odpadów oraz brudnej bielizny.
Dezynfekcja narzędzi chirurgicznych polega na zamoczeniu ich w odpowiednim roztworze. Trzeba zwracać uwagę, by całe narzędzia były dobrze zamoczone. Do każdego miejsca musi dochodzić płyn dezynfekujący. Po czyszczeniu narzędzia muszą zostać dokładnie opłukane wodą.
Częstotliwość sprzątania szpitala musi być bardzo starannie przestrzegana. W szpitalach są miejsca, które należy czyścic po każdym pacjencie. Są również miejsca mniej uczęszczane, które można sprzątać i dezynfekować rzadziej.