Najbardziej powszechnym i użytecznym sposobem łączenia elementów konstrukcji różnego rodzaju maszyn i urządzeń są śruby nierdzewne. Tę właściwość zapewnia wykonanie ich ze stali typu A2. To tajemniczo brzmiące oznaczenie nie jest przypadkowe. Według powszechnie stosowanych zasad, oznaczenie materiału śrub wykonanych ze stali nierdzewnych składa się z litery oznaczającej rodzaj stali, gdzie w tym przypadku litera A oznacza austenityczne, oraz z cyfry wskazującej zakres składu chemicznego. Cyfra 2 wskazuje więc tutaj na skład chemiczny w udziale procentowym: Chrom – 15 do 20%, Nikiel – 8 do 19%, Węgiel – 0,1%, Krzem – 1%, Mangan – 2%, Fosfor – 0,05%, Miedź – 4%, Siarka – 0,03%. Jak nietrudno zauważyć stal typu A2 charakteryzuje się wyjątkowo dużą zawartością chromu, sięgającą nawet 20%. I właśnie ta właściwość sprawia, że śruby wykonane z tej stali są niezwykle odporne na działanie wilgoci, niektórych kwasów, a także niekorzystnych warunków atmosferycznych, na jakie są wystawione. Stal nierdzewna została wynaleziona w 1912 roku, ale musiało upłynąć prawie 100 lat, aby została wykorzystywana w pełni. Z uwagi na fakt, iż jest materiałem wyjątkowo trwałym i praktycznym, zagościła w przemyśle na dobre.
Stal nierdzewna a korozja
W każdym warunkach środowiskowych, korozja zaczyna się od elementu łącznika. Dlaczego tak się dzieje? W rowkach gwintu zatrzymuje się woda lub para wodna, która oddziałując na ten element doprowadza do wystąpienia rdzy. Popularną ochroną przed korozją jest stosowanie powłoki cynkowej. Jest to jednak rozwiązanie krótkoterminowe. Jak wynika z badań powłoka cynkowa wytrzymuje w atmosferze przemysłowej około 2,5 roku, natomiast w atmosferze morskiej (w wodzie) – około 5 lat. Stąd też o wiele lepszą skutecznością i popularnością jest stosowanie łączników – śrub ze stali nierdzewnej. Ten rodzaj stali warunkach domowych praktycznie nie ulega korozji, a w środowisku morskim wytrzymuje minimum 50 lat.
Zastosowanie śrub nierdzewnych
Śruby nierdzewne znajdują obecnie zastosowanie w wielu gałęzi przemysłu. Są one często używane do produkcji mebli kuchennych, różnego rodzaju aparatury chemicznej. Śruby ze stali nierdzewnej stosuje się w budownictwie i architekturze, sprzęcie AGD oraz w przemyśle transportowym. Nie powinno ich się stosować do kwasów nieutleniających i związków chloru (sól kuchenna, woda morska, baseny). Znacznie większą odporność mają w tym przypadku stale A4. Bezsprzeczną zaletą stali nierdzewnej jest także możliwość spawania elementów z niej wykonanych. Dzięki tej właściwości śruby nierdzewne A2 znajdują zastosowanie także w okrętownictwie, budownictwie wodnym, czy konstrukcji maszyn dla różnorodnych gałęzi przemysłu. Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale wcale nie musimy sięgać po spektakularne przykłady użycia śrub nierdzewnych (np. w okrętach), gdyż tak naprawdę codziennie możemy spotkać się ze stalą nierdzewną w postaci śrub nierdzewnych , gdyż stanowią one nieodzowny element mebli wchodzących w skład wyposażenia kuchennego.